Zažite s nami v Komárne (TS)

Snahu matičiarov o prezentáciu kultúry, gastronómie, historického i súčasného Komárna podporujú podnikatelia i vedenie mesta. 
29., 30. a 31. júla, presne uprostred letných prázdnin, privítajú Komárňania návštevníkov Národných matičných slávností v jednom z našich najstarších miest. Komárno kedysi patrilo k piatim najvýznamnejším mestám Rakúsko-Uhorska. Z tých čias tu majú zachovaný jedinečný pevnostný systém, ale i mnohé ďalšie pamiatky. Posledné roky sa najmä v kultúrnej oblasti matičiarom v Komárne naozaj darí. Ich muzikály či vystúpenia Slovenských rebelov už dávno prekročili hranice kraja či dokonca krajiny. Práve preto jednotlivé pracoviská na Slovensku organizujú autobusovú, ale i vlakovú dopravu do Komárna na jedinečný festival.

Návštevníkom sa chcú pochváliť tým najlepším, čo doma majú. Festival pripravujú tak, aby návštevník mal možnosť zažiť atmosféru mesta s najväčším počtom slnečných dní v roku. Okrem zľavnených vstupov na termálne kúpaliská, pripravili jedinečné gastronomické zážitky, ochutnávku vín, zaujímavé prehliadky mesta i pevností, školy tanca a samozrejme mimoriadny kultúrny program na dvoch javiskách uprostred mesta. Samotné vedenie mesta vyšlo organizátorom v ústrety, poskytuje vstupy do pevností zdarma, špeciálne vyškolí sprievodcov, poskytlo priestory na sprievodný program, dokonca mesto pomohlo aj dotáciou 2 000 €.
„Tieto peniaze využijeme najmä na stravu účinkujúcim a pre sprievodcov. Sú našou najdôležitejšou súčasťou. Vlastne, od nich závisí to, ako sa tu naši hostia budú cítiť,“ vysvetľuje Černek, riaditeľ DMS Komárno, autor myšlienky trojdňového festivalu.
Organizátori počítajú s viac ako 260 účinkujúcimi, o návštevníkov mesta sa bude starať viac ako sto dobrovoľníkov, sprievodcov i animátorov. 
Organizátori oslovujú podnikateľov v meste, aby nič nenechali na náhodu. Najmä prevádzky ako reštaurácie, kaviarne, by mali byť do akcie zapojené a organizovaným návštevníkom vychádzať maximálne v ústrety. „Reprezentujú naše mesto, náš región, je to vlastne v ich rukách. My sa snažíme pripraviť dobrý kultúrny program a vhodne odprezentovať to najlepšie z nášho mesta. Ak k tomu budú ľudia aj dobre najedení a ochutnajú skvelé víno či pivo, iste budú odchádzať spokojní a o to nám ide predovšetkým,” vysvetľuje ďalej Černek.
Program začína v piatok 29. júla poobede na Námestí generála Klapku, tu budú pripravené vínne stánky, stánky s občerstvením, javisko s nonstop programom od folklóru po populárnu hudbu. Večer čaká Komárňanov i návštevníkov večerný dvojprogram s nočnou tancovačkou i ohňostrojom. V sobotu očakávajú organizátori najsilnejší deň. Okrem celodenného programu na javiskách, pripravili školy tanca, odvážnejší dokonca budú môcť naučený tanec aj odtancovať na javiskách. Okrem vystúpení dvanástich súborov pripravujú organizátori aj spoločný tanec účinkujúcich. Veľkou atrakciou pre divákov bude trochu strašidelná obhliadka pevnosti, kde sa mimo iné natáčalo množstvo veľkovýpravných historických filmov.
 Mladšie ročníky si nenechajú ujsť Rytmusa, ten v noci vystúpi na sesterskom Lake up festivale. Na nedeľu je naplánovaná slávnostná bohoslužba, ktorej by sa návštevníci mali zúčastniť v krojoch. Organizátori spojili svoje sily s viacerými inštitúciami, okrem mesta je do festivalu zapojené Regionálne osvetové centrum, rímskokatolícka cirkev, Animátori z Komárna, Klub dôchodcov, dobrovoľníci z Komárna, múzeá mesta Komárna, Gymnázium Ľ. J. Šuleka v Komárne, ale i mnohí ďalší.
V Komárne je naozaj čo vidieť a čo zažiť. Stačí len prísť. Festival je výbornou príležitosťou zažiť mesto na juhu Slovenska v jedinečnej atmosfére.